Znowu list otwierający

Szanowna Młodzieży, Państwo Dyrektorzy, Dyrektorki, Nauczyciele Nauczycielki, Rodzice Uczniów i Uczennic, zainteresowane Osoby
Przeczytałem apel który napisała Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty (link na końcu wpisu)
I czuję się w obowiązku odpisania w formie posta otwartego.
Wie Pani jak tonie człowiek?

Podobnie jak ginie demokracja i przyzwoitość.
Bardzo cicho i w milczeniu.

Przeprowadziłem ponad 6000 godzin warsztatów, pracując dla organizacji od lewej strony do prawej strony, dla fundacji chrześcijańskich, korporacji i globalnych organizacji pozarządowych.
Myślę, że kilka osób może potwierdzić jakość mojej pracy.
Referencję na życzenie udostępnię.

Zastanawiam się, czy Pani wypowiedzi wynikają bardziej z ignorancji, czy niedoinformowania — jedno i drugie w przypadku kuratora oświaty jest niebezpieczne.

Pisze Pani o „używaniu symboliki rodem z totalitaryzmu niemieckiego” – naprawdę?
Odsyłam do stanowiska Związku Powstańców Warszawskich, wiedzą trochę więcej o tych symbolach niż Pani. Ewentualnie zapraszam do sprawdzenia symbolu Harcerskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów, Poczty Polskiej czy Jednostki Grom.

Uczestniczyłem w wielu tęczowych piątkach, rozmawiałem ze sceptycznymi dyrektorami, dyrektorkami rodzicami, nauczycielami, nauczycielkami, księżmi — wypracowaliśmy zawsze jakiś kompromis.
Warsztaty i szkolenia w przeciwieństwie do Pani apelu, oparte są o dowody, badania i raporty, czasami nazywane przewrotnie konkretami.

Mimo nieukrywanego braku sympatii możemy umówić się na rozmowę, przygotujemy się merytorycznie, poprzemy nasze stanowiska badaniami, raportami, wynikami.

Jedyne czego oczekuję to szacunku, nie musimy się lubić i darzyć sympatią, żeby rozmawiać.

Pisze Pani „najpoważniejszy skutek, to wzrost ilości przypadków, gdy dzieci proszą o zmianę płci” – żeby doprecyzować, korektę nie zmianę. Jakiś raporcik, badania, dowód?

Bo ja mam dowody na konsekwencję braku edukacji seksualnej, według WHO:

 • wzrost przemocy seksualnej;
 • samobójstwa młodzieży, kojarzy Pani:
  Dominika, Kacpra, Michała, Milo, Wiktora, Zuzie?
 • wzrost liczby czynów pedofilskich.
  „Młodzież jest przekonywana, że współżycie należy rozpocząć jak najwcześniej” znam taką jedną organizację, której przedstawicielom zdarza się namawiać dzieci do współżycia — ale ona raczej, oficjalnie mówi, żeby czekać, do ślubu i nie ma nic wspólnego z edukacją seksualną i tęczowym piątkiem.
  Jako osoba zajmująca się profilaktyką zachowań ryzykownych, zapewniam Panią, że po warsztatach, na których mówię o konsekwencjach prawnych, psychologicznych, zdrowotnych, świadomej zgodzie i że nie ma 100% metody antykoncepcji. Osoby uczestniczące w warsztatach często stwierdzają, że to bardziej skomplikowane niż myślały.
  Szanowna Młodzieży, Państwo Dyrektorzy, Dyrektorki, Nauczyciele Nauczycielki, Rodzice Uczniów i Uczennic, zainteresowane Osoby — jeżeli macie wątpliwości dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych, tolerancji, równości i jakości warsztatów. Proszę Was o dwie rzeczy i jedną proponuję.
 • Sprawdzajcie, kto pracuje z Waszymi dziećmi, macie prawo oczekiwać programów, sprawdzać uprawnienia, mieć wątpliwości, czuć niechęć.
 • Mogę zorganizować dla Was warsztaty pokazowe, dacie mi na godzinny wykład/ warsztat swoje dzieci albo siebie — zobaczycie, jak pracuję/pracujemy.
  Jeżeli się z czymś nie zgadzacie, to zanim wyrzucicie mnie na zbitą twarz ze szkoły (mam w tym doświadczenie, więc raczej sobie poradzę) dajcie mi prawo do obrony, dajcie mi prawo pokazać jakość, (jak nie będziecie zadowoleni, nie wezmę za warsztat pieniędzy).

  https://www.facebook.com/BarbaraNowakMalopolskiKuratorOswiaty/posts/689833051650563